O projekcie

Kordaczuk, Raduszkiewicz, LipińskiProjekt multimedialny „Ptaki Powrotne” to przede wszystkim wybór siedemnastu wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Janusza Lipińskiego napisaną  w latach 1969-1976 i aranżacją przygotowaną w 2008 r. przez Jarosława Kordaczuka. Utwory śpiewa Basia Raduszkiewicz, znana wykonawczyni z kręgu piosenki poetyckiej. Artystce towarzyszy zespół muzyczny z Krzysztofem Herdzinem na czele (fortepian).

Niektóre z tekstów zostały opracowane dla celów tego projektu – są one wyborem fragmentów oryginalnych wierszy Baczyńskiego. Każdy z tych siedemnastu utworów może funkcjonować samodzielnie, ale aranżacja Jarosława Kordaczuka sprawia, że możemy je odczytać jako rozdziały większego dzieła o oryginalnym charakterze, kształcie formalnym i brzmieniowym.

Projekt prezentowany w formie książki zawiera 17 wierszy K.K. Baczyńskiego z ilustracjami graficznymi Łukasza Rayskiego oraz esej  Jana Strzeleckiego pt. „Reminiscencje sentymentalne”, poświęcony człowiekowi w sytuacji ostatecznej.
Do książki dołączona jest płyta CD z piosenkami nagranymi w warunkach studyjnych oraz płyta DVD z dwoma teledyskami Adama Smoczyńskiego zainspirowanymi wierszami Baczyńskiego „Wróble” i „Spojrzenie” .

W dniu 1 sierpnia 2009 roku, na cztery dni przed 65 rocznicą śmierci K.K. Baczyńskiego,  artyści inaugurują projekt premierowym koncertem „Ptaków Powrotnych” połączonym z transmisją radiową z Muzycznego Studia Trójki im. Agnieszki Osieckiej.

Pomysłodawcą i producentem całego przedsięwzięcia jest Janusz Lipiński.